Akių spalvos paveldimumas

1366287262

Praktiškai visi kūdikiai gimsta su tamsiai mėlynos spalvos akimis. Tačiau būna, jog kai kurie vaikai gimsta ir su rudomis akimis. Pas tokius mažylius akių spalva jau nesikeičia, o štai pas kūdikius su mėlynomis akimis akių spalva gali pasikeisti per pirmuosius šešis jų gyvenimo mėnesius. Tėvai gali sužinoti, ar pasikeis jų kūdikio akių spalva pagal tamsius taškelius, esančius akių rainelėje.

Vaiko akių spalva nulemiama dviejų genų – po vieną iš tėvo ir motinos. Genas, nulemiantis rudą akių spalvą, yra dominuojantis, o silpnesnis genas, nulemiantis šviesią akių spalvą, yra recesyvinis. Jeigu vaikas paveldės geną, nulemiantį rudą akių spalvą, pas jį bus rudos spalvos akys, o jeigu iš mamos arba tėvo paveldės šviesią akių spalvą nulemiantį geną, vaiko akys bus mėlynos, žalios arba pilkos spalvos.

Taigi, tėvai su šviesiomis akimis turės tik vaikus su jų spalvos akimis. Tuo tarpu, jeigu pas vieną arba abu tėvus yra rudos akys, tai pas juos gali gimti vaikas su mėlynomis akimis, jeigu abu tėvai yra recesyvinio geno nešiotojai.

Egzistuoja nusistovėjusi nuomonė, jog akių spalva vaiko yra paveldima pagal Mendelio dėsnius. Pagal šiuos dėsnius, akių spalva paveldima praktiškai tokiu pačiu būdu, kaip ir plaukų spalva: tamsios spalvos genai yra dominuojantys, t. y. jų užkoduoti skiriamieji bruožai (arba fenotipai) yra pranašesni už šviesios spalvos genų skiriamuosius bruožus.

Pas tamsiaplaukius tėvus, greičiausiai ir vaikai bus tamsiaplaukiai; šviesiaplaukių palikuonys bus šviesiaplaukiai; o vaikas, kurio tėvų plaukų spalva skirtinga, turės plaukus, kurie bus per vidurį tarp tėvų plaukų spalvos. Žinoma, yra išimčių, tačiau taip pat yra ir procesų dėsningumas, aprašytas dar prieš šimtą metų. Taip pat yra taisyklės, aprašančios daugumos genų kodą ir paveldimumą.

Nesvarbu, ar jūs gilinsitės į mokslinę teoriją, prognozuojančią jūsų vaikų akių spalvą, tačiau pateikti patarimai padės būsimiems tėvams teoriškai sužinoti savo vaikų akių spalvą.

Leave a Reply