Apie draudžiamas spalvas

Draudžiamos spalvos – tai tokios spalvos, kurių žmogus negali pamatyti, nes jos sudarytos iš dviejų atspalvių, kurie kompensuoja vienas kitą žmogaus akyse. Mes negalime ne tik jų matyti, bet netgi jų įsivaizduoti. Raudonai žalia spalva – tokia spalva, kuri turi raudonų ir žalių atspalvių, geltonai mėlyna – tai geltona ir mėlyna tuo pačiu metu.

Žmogaus akies tinklainė turi ypatingų neuronų, dar vadinamų neuronų oponentais, kurie užsidega tada, kai matome raudoną spalvą, ir šis aktyvumo blyksnis sako smegenims, kad mes matome būtent  raudoną. Tie patys neuronų oponentai  slopinami žalios spalvos. Analogiškai geltona spalva suaktyvina jų veiklą ir slopina mėlyną. Nors dauguma spalvų sukelia efektų mišinį tarp abiejų grupių neuronų, kurie mūsų smegenis gali dekoduoti,  raudona spalva atšaukia žalią, o geltona atšaukia mėlyną. Todėl mes niekada negalėsime pamatyti abiejų spalvų vienu metu, ateinančių iš to paties šaltinio.

Tačiau tyrimai rodo, kad draudžiamas spalvas visgi galima pamatyti. Mokslininkai sukūrė vaizdus, kuriuose raudonos ir žalios, o kitur ir mėlynos bei geltonos juostelės „bėgo“ viena paskui kitą. Jie parodė vaizdus dešimtims savanorių, naudodami akių sekimo aparatūrą, kuri aiškiai fiksavo vaizdus žmogaus akių lygyje. Tai užtikrino, kad šviesa nuo kiekvienos spalvos juostos paveikė tas pačias akių tinklainės ląsteles, pavyzdžiui, kai kurios ląstelės visada suvokdavo tik geltoną spalvą, o kitos – tik mėlyną.

Galiausiai šio vaizdo eksperimento dalyviai pranešė, kad jie matė, kaip palaipsniui ribos tarp spalvų išnyko, ir dvi spalvos pavirsdavo viena. Įdomu tai, jog ekspertams pavyko nukreipti tinklainės ląstelių darbą, tuo tarpu žmonės matė spalvas, su kuriomis jiems niekada anksčiau neteko susidurti.

Tyrimo autoriai rašė savo darbe, kad kiekvienas iš eksperimento dalyvių pavadino matomą jiems spalvą „vienu metu raudona ir žalia“. Be to, kai kurie respondentai, nepaisant to, kad jie žinojo, į kokias spalvas žiūri, jie negalėjo įvardyti jokiu žodžiu to, ką jie matė, arba bent jau apibūdinti spalvą.