Apie kritiką

Viena iš santykių griaunamųjų jėgų yra kritika. Apeiti kritiką – reiškia prarasti dar vieną galingą ne tik santykių, bet ir savęs paties vystymosi resursą. Kas yra kritika? Tai yra galimybė išreikšti savo nepasitenkinimą, pasakyti apie tai, kas mums nepatinka kitame žmoguje. Arba kritika gali būti kito žmogaus kaltinimas tuo, kuo šis nepatinka kritikui.

Kritikuodami mes deklaruojame savo norą pagerinti situaciją. Tai kodėl tie santykiai dėl kritikos tik pablogėja? Tai susiję su tuo, jog mūsų sąmoningi tikslai (pagerinti santykius) nesutampa su mūsų pasąmonės tikslais.

Sąmoningi tikslai – tai, ką mes galvojame. Pavyzdžiui, tai pasakęs, aš pagerinsiu mūsų santykius. Pasąmonės tikslai – tai, ko mes iš tiesų norime. Tai įtakoja mūsų pasąmonė.

Egzistuoja keletas pasąmonės tikslų, dėl kurių pasireiškia kritika:

1.    Įskaudinti (atkeršyti) – „tu kvailys, nieko nesupranti šiuo klausimu“, „tu girtuokli nelaimingas“, „liurbi, nesuplovei po savęs indų“ ir t. t.

2.    Gintis nuo per didelių reikalavimų – “aš viską sutvarkiau, o Jonas neišplovė po savęs indų“, „tu pati nieko netvarkai, tai ko iš manęs nori“ ir t. t.

3.    „Aš pats nelaimingiausias“ (kai gyvenime yra viskuo nepatenkintas) –  „Viskas siutina“, „Viskas erzina“, „Mano vyras tikras netikėlis“, „Vaikai pas mane nenusisekę“, „Atlyginimas per mažas“, „Vyras abejingas, nieko nepadeda“,  „Mama įkyrėjo“ ir t. t.

4.    Įrodyti sau, kad esi pats geriausias (protingas, gražus, mylimas) – „Kiek kartų galima tau sakyti?!“, „Kas ne vieton deda dantų šepetėlį?!“, „Štai aš visada pasidedu drabužius į vietą!“.

Šie pasąmonės tikslai neveda prie situacijos pagerinimo, todėl, kad pablogina bet kokius santykius.  Todėl, kada kritikuojate kitus ir nesulaukiate teigiamo rezultato,  užduokite sau klausimą: gal aš siekiu šių tikslų? Jeigu iš tiesų norite pagerinti situaciją, tada jūsų žodžiai, pasąmonės tikslai ir jausmai bus kitokie. Ne veltui egzistuoja sąvoka „konstruktyvi kritika“. Ir ja galima išmokti naudotis, praktikuojantis kasdien kaip su treniruokliu.

Kritika susiaurina erdvę, požiūrį į gyvenimą, sumažina vidinę energiją. O norint pagerinti situaciją, reikia leisti, kad ir kitas žmogus situaciją mato teisingai, arba kritikuojama, kad būtų abipusiai geriau.