Geltona spalva

Geltona spalva – silpnumo, nepastovumo, kelianti nuotaika, ir aišku nusišypsoti priverčianti spalva. Simbolizuojanti optimizmą, bendravimą, skatina atsiskleisti.

Geltona asocijuojasi su saule ir yra pati šviesiausia, labiausiai spinduliuojanti bei švytinti iš visų spalvų. Tačiau, kaip nekeista, tik labai nedaugelis žmonių gali pasakyti, kad geltona yra jų mėgiamiausia spalva – tereikia apsidairyti gatvėse, kad tuo įsitikintume.

Lyginant su daugybe raudonų ar žalių tonų, geltonų tonų yra gerokai mažiau.

Intensyvi geltona spalva daugeliui yra per ryški ir įkyri, ji vargina bei stiprina nuovargį nuo miesto triukšmo.

Švelni geltona spalva veikia visai priešingai – šildo, džiugina, sukelia saulėtumo iliuziją, neblaško dėmesio.

Labiausiai priimtina yra šilta, lengva ir draugiška oranžinio atspalvio geltona – jinai atpalaiduoja, sukelia saugumo jausmą, tinka mėgavimuisi maloniu poilsiu.

Emociškai geltona spalva skatina viltis ir optimizmą, taigi labai tinka pataisyti nuotaikai bei depresijai nugalėti. Geltona aktyvina smegenų veiklą ir skatina naujos informacijos įsisavinimą. Ji patraukia dėmesį, didina žmogaus komunikabilumą. Ji siejasi su noru atitrūkti nuo realybės, todėl sakoma, kad tai idealistų spalva.

Tačiau ryški geltona spalva vargina akis, sukuria įtampą, ilgalaikis jos poveikis – sumažėjęs gebėjimas susikaupti, tačiau švelni medaus geltonumo, auksinė, rudeninių lapų spalva skatina pokyčiams.

Geltona spalva tai aukso, saulės spalva. Tai labai priešingas prasmes turinti spalva – saulės, šviesos, aukso, gintaro, rugių lauko spalva – amžinybės ir pastovumo, kilnumo ir darnumo, protingumo bei santarvės ženklas. Kadangi tai ir rudens spalva, simbolizuoja brandumą. Kartu reiškia perspėjimą, dėmesio atkreipimą. Tačiau nuo XII amžiaus simbolinė geltonos spalvos reikšmė ėmė keistis ir įgijo neigiamą vertinimą: tapo išdavystės, melo, veidmainystės, degradacijos, godumo, pinigų, pavydo spalva; pradėta sieti su priešais, piktais ketinimais, begėdiškumu, imta vengti dovanoti geltonų gėlių.

Geltonos spalvos poveikis

Geltona spalva suteikia šviesos, lengvumo jausmą, stimuliuoja, skatina veikti. Geltona yra šviesiausia ir labiausiai nuteikianti bendrauti spalva, ji spinduliuoja ir optiškai didina erdvę. Ši spalva puikiai tinka prastai apšviestoms patalpoms. Nustatyta, kad šviesiai geltona spalva atrodo labiau spinduliuojanti ir net šviesesnė nei balta. Geltona išties veikia į ją žiūrintįjį, ir, jei yra labai ryški, gali net erzinti, ypač mažose patalpose. Siejant šią spalvą su žaliais ir mėlynais atspalviais, sukuriamas natūralus, aktyvumą skatinantis erdvės efektas. Pasteliniai geltoni atspalviai labai gražiai dera su ryškiomis žaliomis spalvomis – dinamiška žalia spalva sudaro priešpriešą švelniems geltoniems tonams. Derinant geltoną spalvą su raudona, oranžine ar rožine, galima sukurti šiltą, jaudinančią, net egzotišką nuotaiką.

Geltonos spalvos panaudojimas

Geltona suteikia šilumos efektą, žvalumo, stimuliuoja protinę veiklą ir raumenų energiją. Geltona yra dažnai susijusi su maisto produktais. Šviesi, švari geltona patraukia dėmesį, todėl taksi yra dažomi šia spalva. Kai geltonos labai daug, ji gali kelti sumaištį; žinoma, jog vaikai verkia dažniau geltonuose kambariuose. Geltona išsiskiria iš kitų spalvų kai yra pateikiama juodame fone; šis derinys yra dažnai naudojamas įspėti. Heraldikoje, geltona reiškia garbę ir lojalumą.

Naudokite geltoną spalvą, kad sukelti malonius, linksmus jausmus. Ją galite rinktis vaikų ir laisvalaikio produktų reklamai. Geltona yra labai efektyvi, kai reikia atkreipti dėmesį, todėl naudokite ją, išryškinti svarbiausiems dizaino elementams. Vyrai paprastai suvokia geltoną kaip labai patogią, “vaikišką” spalva, todėl nerekomenduojama naudoti geltoną reklamuojant prestižinius ir brangius produktus vyrams – niekas nepirks geltono kostiumo arba geltono Mercedes’o. Geltona yra nestabili ir spontaniška spalva, todėl stenkitės nenaudoti šios spalvos, jei norite pasiūlyti stabilumą ir saugumą. Šviesiai geltona dažnai išnyksta baltoje spalvoje, todėl jai pabrėžti reikia tamsių spalvų. Geltonos šešėliai vizualiai yra nepatrauklūs, nes spalva praranda žvalumą ir tampa purvina.

Niūri geltona reiškia pavojų, pūvimą, ligas ir pavydą.

Šviesiai geltona yra susijusi su intelektu, šviežumu ir džiaugsmu.

Psichologiniu požiūriu geltona tinka, kai žmogus prislėgtas ir liūdnas. Tai intelekto ir įžvalgumo spalva, praeityje geltona buvo laikoma gyvybės spalva, ji reiškė džiaugsmą, linksmumą. Geltona spalva siejama su savęs vertinimu. Tai individualybės ir ego spalva.

Geltona spalva padės, jeigu esate slogios nuotaikos, pasyvus – ji padeda į pasaulį pažvelgti paprasčiau. Ši spalva veiksminga melancholiškiems, linkusiems į vidinius konfliktus ir pasyviems žmonėms.

Kodėl? Nes geltona spalva susijusi su nervų sistema. Ji švelniai stimuliuoja ir stiprina nervų sistemą, intelektą, aktyvina loginį mąstymą, padeda išmokti raiškiai dėstyti savo mintis (suaktyvina galvos smegenų centrą, kontroliuojantį mąstymą ir kalbą), suteikia optimizmo ir pasitikėjimo savo jėgomis.

Ši spalva rekomenduojama jaučiantiems vidinę įtampą, nusivylusiems gyvenimu, sunkiai bendraujantiems žmonėms.

Skirtingai nei raudona spalva, geltona nesukelia jaudulio ir nestimuliuoja.

Geltona spalva sapnuose

Geltona kaip simbolis gali turėti ir teigiamą ir neigiamą reikšmę;

Jei sapnai buvo malonūs, tai geltona simbolizuoja intelektą, energiją, judrumą, laimę, harmoniją, ir išmintį;

Bet jei sapnas buvo nemalonus, bauginantis ar atsikėlėt su nerimu tai spalva atstovauja bailumui ir ligai. Rodo kad bijote ar nesugebat priimti ar imtis veiksmų, kurie tikrai jums patiems yra naudingi ir verta šiuo metu surizikuot.

Parašykite komentarą