Gydymas spalvomis – chromoterapija

Mokslas neabejoja, jog spalvos turi įtakos žmogaus psichologinei ir fiziologinei būsenai. Saulės šviesos ir spalvų sukeliamas poveikis, buvo žinomas jau nuo senų laikų ir domino mokslininkus. Saulės šviesos svarbą įvairių ligų gydymui aprašė Hipokratas gyvenęs 400-377 m.pr.Kr. Tturkų išmintis byloja: „Kur ištisus metus neįeina saulė, ten ateina arba gydytojas, arba raudotoja“. Tamsioje patalpoje geresnės sąlygos daugintis įvairių ligų sukėlėjams. Saulės šviesa – nepakeičiamas sveikatos šaltinis.

Šviesa mus veikia ir per odą, ir per akis, o su tam tikra spalva galima pakeisti visas organizmo funkcijas. Todėl svarbu ir kokių spalvų drabužiais vilkime, ir kokių atspalvių interjere praleidžiame daugiausia laiko. Pavyzdžiui, jei ilgą laiką būname ryškiai raudoname kambaryje, mus gali kamuoti nervinė įtampa, galime pasidaryti dirglūs. Poilsio kambarys turėtų būti neryškus, pastelinių atspalvių. Gerai ramina švelniai žydra ar žalsva. Svetainę reikėtų dažyti atsižvelgiant į tai, kokio poveikio siekiama. Pavyzdžiui, rusva plytų spalva suteikia stabilumo. O ar kada pagalvojote, kodėl mėgstame būti gamtoje? Atsakymas paprastas – gamtoje daug žalios spalvos, kuri suteikia pusiausvyros.

Svarbu ne tik kokioje aplinkoje būname, bet ir kokių spalvų drabužius vilkime. Pavyzdžiui, daugelio pamėgta juoda spalva turi ypač daug poveikių, dažnai negatyvių. Nuolatos juodai vilkintis žmogus gali išsiskirti agresyviu charakteriu, jam gali trūkti energijos. Juoda spalva taip pat apsaugo nuo aplinkinių žmonių dėmesio. Juodus drabužius išsirinkęs žmogus dažnai nori atsiriboti nuo aplinkinių. Vilkėdami vien juodai rizikuojame sudaryti niūraus žmogaus įspūdį, tačiau jei prie juodų drabužių priderinsime ryškų aksesuarą, atrodysime labai šarmingai ir patrauksime kitų dėmesį. Ypač rekomenduojama puoštis blizgiais aksesuarais, kurie apsaugo nuo neigiamos aplinkos poveikio, pavydo.

Žinant kaip stipriai spalvos mus veikia, galime sąmoningai apsivilkti vienos ar kitos spalvos drabužį. Pavyzdžiui, jei visą dieną norime būti energingi, turėtume rinktis ryškios raudonos ar oranžinės spalvų drabužius, suderintus su baltais. Balta spalva deriniuose su kitomis spalvomis labai sustiprina jų poveikį. Norint atsipalaiduoti tiks melsvi drabužiai. Tiesa, svarbu prisiminti, kad jei kurios nors spalvos būna per daug, ji veikia negatyviai. Tiesiog reikėtų sekti savo nuotaikas, būsenas ir spalvas rinktis pagal tai, ko mums kada trūksta.

Mokslininkų ištirta, kad gydomąjį poveikį turi ir chromatinių spalvų šviesa. Šiais laikais chromoterapija domisi vis daugiau specialistų. Dauguma šiuolaikinių mokslinių tyrimų patvirtina spalvų gydomąsias savybes. Yra įvairių gydymo spalvomis metodų: spalvų meditacija, chromopunktūra, tam tikros spalvinės aplinkos sudarymas. Vienas iš veiksmingesnių ir populiaresnių metodų – tai spalvų emulsijos terapija, ypatingai gydant akių ligas. Daugelio mokslininkų teigimu, vizuali šviesos emulsijos stimuliacija teigiamai įtakoja žmogaus psichologinę būseną. Spalvų poveikio žmogaus organizmui mechanizmas yra sudėtingas. Jį skirtingai aiškina biofizikai, psichofiziologai ir psichologai.

Šveicarų psichiatras Maksas Liušeris sukūrė spalvų testą, pradėjo tyrinėti žmogų pagal jo vienokį ar kitokį polinkį į spalvas, kurios dažnai gali būti nulemtos genetiškai, arba sąveikaujant su aplinka. M.Liušeris išskyrė keturis pagrindinius žmonių tipus pagal jų emocinę būseną, sąlyginai juos suskirstęs į raudonus, mėlynus, žalius ir geltonus. Kai kuriuose šios srities specialistų straipsniuose teigiama, kad asmeninė žmogaus spalva, arba kad ir laikinas potraukis kuriai nors spalvai, gali nusakyti esamus ar būsimus negalavimus, ligas.

Senovės kinų medicinoje jau seniai taikomas netradicinis gydymas bioaktyvius taškus stimuliuojant spalvomis. Ši terapija atstato sutrikusias organizmo funkcijas, koreguoja psichines būsenas. Nukreipus šviesos srautą į tam tikrą bioaktyvų tašką, akimirksniu yra veikiamos organizmo ir psichikos funkcijos. Negaluojantis organas greitai gauna trūkstamos energijos. Poveikis matomas ir visoje energetinių kanalų sistemoje. Kai viena vieta pamaitinama energija, natūraliai jos gauna ir kitos. Taigi šiuo būdu galima gydyti įvairiausias ligas.