Jaukus darbo kambarys namuose

Didėjant šiuolaikinių technologijų teikiamoms galimybėms, dirbamą darbą ir darbo vietą siejantys saitai iš geležinių kalinio grandinių transformuojasi į iki virtualumo subtilius dekoratyvinę funkciją turinčius kaspinėlius. Taigi dirbti tampa įmanoma visur: laukuose, svečiuose ir netgi namuose. Pasirinkus pastarąjį variantą iškyla viena problema – kur ir kaip susikurti jaukią darbo vietą? Kad galėtumėte susikaupti ir kad niekas netrukdytų. Ir kad jūs, tokia susikaupusi, niekam netrukdytumėte savo nusiteikimu sėdėti iki išnaktų ir tyliai skrebinti klaviatūrą ar šiurenti dokumentų lapus.

Atskira arba atskirta darbo erdvė

Geriausia darbui skirti atskirą nepereinamą kambarį. Jei jo nėra, belieka ieškoti kompromisų ir pabandyti įsikurti darbo vietą miegamajame, svetainėje ar virtuvės kampe. Jūsų pasirinktą darbo vietą nulems veiklos pobūdis ir šeimos gyvenimo ritmas. Verta apmąstyti, ar nederėtų sujungti kelias buto erdves, norint sukurti atskirą nedidelę nišą darbo vietai. Arba nestumdant sienų teks jungti, tarkime, svetainės ir miegamojo reikmes į vieną kambarį, kad vienas iš atlaisvintų kambarių galėtų būti paskirtas darbo vietai. Čia jau be aukų neapseisi. Darbo vietą galima vizualiai atskirti nuo bendros kambario erdvės pastačius širmą. Interjero salonuose galima išsirinkti tokią širmą, kuri būtų ne tik funkcionali, bet ir suteiktų kambariui tam tikrą nuotaiką, taptų stilinga detale. Jeigu nenorite širmos, labai patogu atriboti darbo erdvę užuolaidomis. Karnizą galima pakabinti ne tik virš lango. Tuomet bet kada darbo erdvę galima bus atriboti, užtraukus sunkią užuolaidą. Taip pat sužaisti galima perskiriant erdvę lentynomis. Jeigu kambarys pakankamai erdvus, vieną jo dalį galima atriboti lentynų siena. Užpildžius lentynėles knygomis, mielomis smulkmenomis, svyrančiomis gėlėmis, ne tik papuošite namus, bet ir turėsite jaukią darbo vietą.

Ir jauki, ir tvarkinga

Bet kokiu atveju, ar darbo vietai būtų paskirtas atskiras kambarys, ar tiesiog kambario dalis, ši vieta turi būti ir jauki, ir tvarkinga. Nesvarbu, kad niekas nemato. Nes darbo nuotaikai didelę reikšmę turi aplinka. Tik menininkai sugeba atsijungti nuo aplinkinio pasaulio ir kurti bet kuriuo paros metu, bet kokioje vietoje. Nes nekurti jie negali. O ir nepatartina. Laikyti savyje galbūt užgimsiantį šedevrą būtų nuodėmė. Tačiau visi likusieji, t.y., mes, paprastieji mirtingieji, labai neprastai turime susikaupti, norėdami prisiversti dirbti ar mokytis. Ypač namuose. Darbo dieną ar po darbo. Savo tiesioginį darbą ar papildomą. Todėl, kaip teigia psichologai, būtina pradėti nuo darbo erdvės tinkamo įrengimo. Gerai įrengta darbo vieta turi atspindėti veiklos pobūdį ir vilioti imtis darbo. Tai įmanoma, tik reikia žinoti, kad kiekvienam žmogui terminas „jauki darbo vieta“ sukelia skirtingas asociacijas. Nes tam įtakos turi tiek žmogaus charakteris, tiek pomėgiai. Vienus įkvepia tvarkinga iki blizgesio aplinka, tviskantis darbo stalas, ant kurio idealiai kamputis į kamputį sudėliota krūvelė dokumentų ir mėgstamas rašalinis parkeris gražiai guli šalia. Kitiems gi reikia romantikos ir specifinės mylimų daiktų ar darbo reikmenų netvarkos – kompiuterio ekrano, nuklijuoto margais priminimais „ką turiu padaryti šią savaitę“. Tačiau net ir tokią netvarką būtina gerai organizuoti, kad būtų kuo patogiau dirbti.

Nuo ko pradėti?

Pradėti, žinoma, teks nuo tinkamo darbo stalo pasirinkimo. Pirmiausia teks išspręsti ergonominę darbo pusę – kokio darbo stalo ploto reikia jūsų darbui. Ar užteks mažo staliuko, ant kurio tilptų nešiojamasis kompiuteris. O gal teks sujungti kampais du stalus, jeigu darbo vietą įsirenginėsite atokiausiame kampe. Kitas svarbus aspektas – stalo ir kėdės aukštis. Tai ypač aktualu, jeigu tiek vieną, tiek kitą perkate atskirai. Būtinai prieš pirkdami pabandykite pasėdėti kėdėje ir įvertinti jos patogumą bei aukštį. Gerai, jeigu jis reguliuojamas, tuomet bus nesunku priderinti prie stalo. Tačiau jeigu kėdės aukštis nereguliuojamas, tuomet būtina atsižvelgti į tai, kad sėdėti prie darbo stalo teks ne vieną valandą ir ne dvi. Jūsų stuburas turi būti tiesus – stalo paviršius neturi būti per žemai, kad nevargtų nugara ir rankos.

Apšvietimas ir darbo priemonės

Kadangi darbo vietą gali tekti įsirengti kuriame nors iš kambario kampų, neatsižvelgiant į tai, kur yra langas ir pagrindinis šviesos šaltinis, dėl to Jums teks pasirūpinti ir atskiru darbo vietos apšvietimu. Šiais laikais tai tikrai paprasta, kadangi yra daugybė stalinių lempų, kurios gali būti pastatomos, tvirtinamos prie stalo paviršiaus, reguliuojamo aukščio ir net skleidžiamos šviesos intensyvumo. Toliau reikia apgalvoti, kaip kuo patogiau išdėstyti darbo priemones, popierius, knygas. Tie daiktai, kuriuos naudojate dažniausiai ir turi būti arčiausiai po ranka. Lengvai pasiekiami nuo artimiausios lentynos. Ar stalo stalčiuose, jeigu tokie yra. Stenkitės viską sudėlioti taip, kad kiekvienas daiktas turėtų savo nuolatinę vietą. Taip išvengsite amžinų paieškų. Kad viskas būtų būtent ten, kur reikia, labai patogu naudoti dėžutės, įvairius dokumentų dėklus, staliukus su ratukais, kuriuos galima bet kada pastumti po stalu, kad jei neužimtų papildomos vietos kambaryje. Nebijokite eksperimentuoti. Juk kur kas maloniau gyventi namuose, kuriuos kūrėte ir Jūs pati. Rami ir jauki darbo vieta, įrengta namuose, gali tapti pačiu mėgstamiausiu kampeliu. Kuriame bus ne tik dirbama, bet ir kuriama.