Kas įtakoja sapnus

Akli „mato“ sapnus

Žmonės, kurie akli ne nuo gimimo, gali matyti sapnus kaip paveikslėlius. Nuo gimimo akli nemato paveikslėlių, tačiau jų sapnai pilni garsų bei kvapų.

Užmirštame 90 procentų sapnų

Per penkias minutes po to, kai pabudome, užmirštame net pusę sapnų, po dešimties – vargu, ar prisimename bent 10 procentų. Istorijoje būta atvejų, kuomet poetus, rašytojus bei mokslininkus aplankydavo sapnai, kuriuose jie kurdavo eiles, romanus arba naujas mokslines teorijas. Pasisekė tiems, kurie turėjo šalia lovos rašiklį ir popieriaus. Taip gimė R. L. Stevensono istorija apie Džekilą ir Haidą, M. Shelly – apie Frankenšteiną, o Mendelejevas sapnuose išvydo savo periodinių elementų lentelę.

Visi sapnuoja

Visi žmonės (išskyrus tuos, kurie serga sunkiomis psichinėmis ligomis) sapnuoja. Tačiau moterų ir vyrų sapnai skirtingi. Vyrams dažniausiai sapnuojasi vyrai, o moterų sapnuose vyrų ir moterų daugmaž po lygiai.

Sapnai saugo nuo psichozės

Neseniai mokslininkai vykdė eksperimentą: tiriamiesiems leisdavo miegoti 8 valandas, tačiau žadindavo kiekvieno sapno pradinėje stadijoje. Po 3 dienų visiems eksperimento dalyviams pablogėjo dėmesio koncentracija, atsirado haliucinacijos ir pirmi psichozės požymiai. Tyrimo dalyviams leidus sapnuoti, mokslininkai pastebėjo, kad smegenys kompensavo sapnų trūkumą ilgesnėmis nei įprasta greito sapno fazėmis.

Sapnuojame tai ką matėme

Sapnuose dažnai matome nepažįstamus žmones, tačiau nesuvokiame, kad mūsų sąmonė jų veidų neišsigalvojo. Tai realių žmonių veidai – tų, kuriuos mes matėme, tačiau neprisimename.

Ne visi mato spalvotus sapnus

Apie 12 proc. reginčių žmonių mato tik juodai baltus sapnus. Kitų sapnai – spalvoti. Yra kelios tipinės sapnų, kurie sapnuojasi visiems, grupės: situacijos mokykloje ar darbe, bandymas pasprukti nuo persekiotojų, kritimas iš didelio aukščio, žmogaus mirtis, dantų kritimas, skrydis, nesėkmė per egzaminą, autoavarija ir kitos.

Sapnai būna netiesioginiai

Mūsų pasąmonė naudojasi ženklų ir simbolių sistema. Todėl nereikėtų pažodžiui priimti sapnų, net jei jie labai logiški. Pasąmonė mums siunčia signalus, o ne apibrėžtus vaizdus.

Buvę rūkaliai mato ryškesnius sapnus

Anksčiau rūkę, bet metę šį įprotį žmonės mato turiningesnius ir realesnius sapnus nei visi likę. Dažniausiai jie sapnuoja, kad vėl pradėjo rūkyti ir tuo metu jaučia didžiulę kaltę dėl to.

Išoriniai dirgikliai veikia sapnus

Kiekvienas iš mūsų nors kartą susidūrė, kaip pasąmonė fizinius pojūčius paverčia sapno dalimi. Ištroškusiam žmogui sapne „paduodama vandens stiklinė”, jis bando ją išgerti, vėl jaučia troškulį, vėl atsiranda stiklinė, kol žmogus ne-pabunda ir nesupranta, kad išties labai nori gerti.

Sapno metu mes paralyžiuoti

Gal ir sunku patikėti, bet mūsų kūnas sapnuojant yra beveik paralyžiuotas. Taip yra dėl to, kad jis realiai nekartotų tų judesių, kurie vyksta sapne. Tuo momentu kai knarkia, žmonės sapnų nemato. Maži vaikai nemato savęs sapnuose, kol jiems nesukanka treji. Nuo 3 iki 8 metų vaikai sapnuoja daugiau košmarų nei suaugęs žmogus per visą savo gyvenimą.