Kas yra sapnai?

Sapnai formuojasi iš mūsų praeities išgyvenimų, prisiminimų, patyrimo. Įtakos turi ir visa tai, kuo mes gyvename šiandien, taip pat ir tai, kuo gyvena aplinkiniai. Tuomet galima sakyti, kad sapnai tarsi laiškai iš pasąmonės. Tik svarbu neužmiršti, kad šie laiškai yra užkoduoti. Ir rasti būdą, kaip juos perskaityti yra sunkoka – tai jau menas, mokslas ir kasdieninis darbas.
Kai žmogus miega, nors kūnas ir ilsisi, kai kurios organizmo sistemos veikia: pavyzdžiui, plaka širdis. Tas pats vyksta ir su sąmone. Didesnė dalis miega, o kita dalis, t. y. pasamonė budi. Pirmiausia “užmiega” mūsų sažinė, moraliniai įsitikinimai. Būtent tuomet į paviršių iškyla dalykai, kuriuos mes buvome sąmoningai ar nesąmoningai užmiršę, nukišę į tolimiausius kampelius. Kitaip sakant, kai sapnuojame, mes save matome be kaukės. Tokius, kokie esame iš tikrųjų, o ne kokie norėtume būti ar kokiais dedamės.

Sapnai gali padėti geriau pažinti ir suprasti save. Juk yra dalykų, kuriuos esame užmiršę ar prisimename labai miglotai. Jie gali turėti įtakos šiandieniniam gyvenimui, elgesiui. Prisiminus juos gali paaiškėti daugelis keistų dalykų. Kitas klausimas, ar tai, ką sužinosime, mus pradžiugins. Sakykime, gyvenime esate labai malonus, draugiškas žmogus, visuomet šypsotės, o sapnuojate, kad kiti jus pamatę nusisuka. Tai galėtų reikšti, kad turite ir kitokių, ne tokių teigiamų savybių, tačiau nenorite jų parodyti aplinkiniams ir net sau prisipažinti, kad jos, deja, egzistuoja…
Yra netgi tokių faktų, kuriais žinoma, galime tikėti, arba netikėti, tačiau jie, matyt, nėra visiškai “iš piršto laužti”. Sakoma, tiksliau tokios legendos “vaikšto”, kad D. Mendelejevas savo sudarytą cheminių elementų lentelę susapnavo. Aišku, tai nereiškia, kad miegant jam ją tiesiog kažkas nupaišė. Anaiptol, tai rodo, kad jis ilgą laiką ties šiuo klausimu dirbo, galvojo. Ir sapno, kitaip sakant – atsipalaidavimo metu ir įvyko būtent tas apibendrinantis praregėjimas.

Taigi, sapnas mums gali, visgi, tapti kaip papildoma pagalba dienos problemoms spręsti, darbams nuveikti. Juk būna, kad dieną pradedi ką nors galvoti, tačiau reikalų srautas tai užgožia. O naktį, sapnuodamas, gali vėl sugrįžti prie tų minčių, tarsi pratęsdamas tai, ko nebuvai baigęs. ir susapnuoti net ir išeitį – kaip pasielgti ar ko griebtis…

Jei mokėsime perskaityti sapnų siunčiamus ženklus, galime užbėgti už akių ar bent pasirengti ne tik įvykiams, bet ir ligoms. Yra manoma, kad kol kokia nors liga pasireiškia fiziškai, praeina daug laiko. Būtent iš sapnų apie tai galime sužinoti gerokai anksčiau. Tiesiog, sapnuodami galime toje vietoje, kur formuojasi liga, jausti maudimą, diskomfortą ir pan.

Taigi, visai suprantamas žmogaus noras valdyti savo gyvenimą, žinoti, kas jo laukia, ko tikėtis. Daugelis tiki, kad tai padaryti gali padėti, būtent, SAPNAI. Dar yra visiems gerai žinoma, jei jau žmogus tiki, tai lūkesčiai gali ir išsipildyti. Ir šitą dalykėlį sakau ar gal tiksliau rašau, visai neironizuodama…

Esu įsitikinus, kad sapnuose išties kažkokiu būdu praeitis susiejama su ateitimi. Buvimas ant šio tilto leidžia mums jei ne visu šimtu, tai bent keliolika procentų pakreipti ateities įvykius. Ir tokią galimybę mes turime dėl to, kad pasąmonė išgyvena juos anksčiau, nei jie įvyksta. Yra tikima, kad ypač daug apie ateitį galima spėti iš Kūčių naktį ir metų sandūroje susapnuotų sapnų. Kadangi Kūčių vakarą, ir net pagal lietuviškas tradicijas daug buriama, spėjant, kas laukia kitais metais: ar jie bus derlingi, ar gerai seksis, ar ištekėsi ir pan. Be to, tai laikas, kai sėdame rašyti atvirukų, šiais laikais gal visgi daugiau žinučių, artimiesiems, draugams. Kažko linkime įvertinę, kaip jiems šiais metais sekėsi. Žinoma, tuo pačiu gal nesąmoningai pagalvojame ir apie save: o kaip sekėsi man, ko tikiuosi kitais metais??? Tai lyg ir proga sustoti, pagalvoti, apibendrinti. Tuo labiau, kad tai vyksta ir aplinkui: visi tik skaičiuoja nuveiktus darbus, sėkmes bei nesėkmes, prognozuoja, ko tikėtis kitąmet. Taigi, mus veikia, taip išeina, ir kolektyvinė pasąmonė. “Kiekvieni metai – naujas laiptelis” yra toks posakis. Tad, natūralu, kad jis mums reikšmingas ir skatina susimąstyti, apie tai kas mus laukia. Žinoma, visa tai atsispindi ir mūsų sapnuose.