Košmarai

Košmariški sapnai: kai sapnuotojas atsiduria aklinoje tamsoje, ugnyje, požemyje, jį persekioja siaubūnai, žaibo trenksmai, audros simbolizuoja apie psichologinį perversmą, gali įspėti apie nelaimes, jeigu sapne nepavyko išvengti katastrofos, o jei kliūtys įveiktos, reiškia sapnuotojas sėkmingai pasieks finišą. Senovėje kiekvieną amžiaus tarpsnį lydėjo iniciacijos – perėjimai, susiję su tam tikrais tabu laužymais, kliūčių tiek emocinių, tiek fizinių nugalėjimais. Dabartinis žmogus iniciacijas išgyvena sapnuose, patirdamas košmariškus išgyvenimus: baimę, netektį, skausmą. Tokie sapnai primena senovines misterijas, iniciacijas.

Žmogus, norėdamas tobulėti, turėti pažinti savo demoniškąją pusę, neatmesti savo baimių, juk sakoma, jog paneigimo energija tik dar labiau sustiprina prisirišimą,  tad neigiamus dalykus verta integruoti, susitaikyti su savo negatyviais bruožais, agresija, baime ir t.t.. Šumerai aprašo mitą, kai žmogus prieš įšventinamas į misterijas turi apsilankyti mirusių karalystėje, neišsigąsti mirusiųjų pasaulio. Šumerų deivė Inana žengia į požemio pasaulį per septynis vartus, už kiekvienų vartų palikdama po vieną drabužį ar papuošalą, kol prie pragaro vartų atsiduria visiškai nuoga, nebeturėdama už ko pasislėpti. Tik perėjusi visus išbandymus ji vėl išnyra iš požemio jau atgimusi ir sustiprėjusi.

Taigi sapnai apie požemius, jei sėkmingai juos įveikėte ir pasirodėte bebaimiai- reiškia dvasinį atgimimą, pasveikimą. Sapnai apie mitinį pasaulio centrą, šventą vietą kalba apie pasveikimą, dvasinę integraciją. Sapnuotojas gali regėti rojaus sodus, fontanus, didžiulius medžius, piramides, kalnus. Tokiuose sapnuose pasirodo dvasiniai vedliai ar galios gyvūnai. Tokie sapnai paprastai ilgai būna atmintyje, net ir sunkiausią minutę sapnuotojui suteikia galios, optimizmo, vos juos prisiminus, nes juose slypi neišsekanti teigiamos energijos versmė.