Kuo skiriasi jausmai nuo emocijų

emoc

Daugeliui žmonių jausmai ir emocijos yra vienas ir tas pats arba kažkas tokio iš pojūčių ir pergyvenimų srities. Dažnai emocijos ir jausmai yra sumaišomi tarpusavyje arba supainiojami.  Todėl šį kartą išsiaiškinsime, kas yra jausmai, o kas – emocijos ir kuo jie tarpusavyje skiriasi.

Emocijos gali būti labai įvairios: baimė, susierzinimas, pyktis, apmaudas, sutrikimas, agresija, džiaugsmas, žavėjimasis, nustebimas ir kt. Emocijos – tai pasąmonės reakcija į kokią nors gyvenimišką situaciją. Pavyzdžiui, iš už kampo staiga iššoka didelis šuo, ir tuo metu žmogus išsigąsta – kojos tampa vatinės, širdis nusirita į kulnus ir pan. Baimė –  tai emocija. Ji atsirado tada, kai nutiko tam tikra situacija – netikėtai iššoko didelis šuo, ir pasąmonė sureagavo automatiškai – įjungė baimės emociją. Šuo nubėgo, ir baimė pamažu praėjo. O po valandos žmogus ir visiškai pamiršo nutikusią situaciją.

Taigi, kas bendro tarp visų emocijų? Visos emocijos pasireiškia dėl kokios nors situacijos, sukelia tam tikrus pojūčius ir praeina, kai situacija pasibaigia.

O štai jausmai turi visiškai kitą prigimtį.  Jie kyla ne staiga, gyvuoja ilgai ir suteikia visiškai kitus pojūčius. Gerai mums žinomi jausmai: meilė, dėkingumas, atsidavimas, pagarba, draugystė.

Jausmai yra gerokai sudėtingesni už emocijas. Todėl juos ne taip lengva suprasti ir atitinkamai sukelti ir savyje, ir pas kitą žmogų. Tikra meilė ir draugystė gimsta ne iš karto. Iš pirmo žvilgsnio galima pamilti tik kūną arba gauti pradinį užtaisą – simpatiją, potraukį. Tačiau tam, kad pamilti žmogų iš tiesų, jį reikia geriau pažinti, o tam reikalingas laikas.

Taigi, jausmai – nuolat jaučiami teigiami (arba neigiami) pojūčiai, nukreipti į kokį nors asmenį, rečiau kolektyvą, organizaciją. Jausmai – tai vidinis teigiamas (neigiamas) užtaisas kokio nors žmogaus atžvilgiu. Pavyzdžiui, meilė artimam žmogui – tai nuolatinis siekis ir troškimas daryti viską, kad tas žmogus būtų laimingas. Šis troškimas yra pastovus, nors gali būti labiau arba silpniau išreikštas. Arba ištikimybė – tai vidinės jėgos pojūtis, pasirengimas nugalėti visas kliūtis, pagundas, ir išbandymus.

Jausmai – tai stiprus teigiamas (neigiamas) ryšys su žmogumi, kada galite jį jausti per atstumą, suprasti jį iš pusės žodžio, pusės žvilgsnio, kvėpuoti ir gyventi su juo vienoje tėkmėje.

Leave a Reply