Neigiamos emocijos

pyktis

Visas mūsų gyvenimas yra lydimas emocijų. Jos gali būti ir teigiamos, ir neigiamos. Jų atsiradimas susijęs su gyvenimiškomis situacijomis, su kuriomis žmogus susiduria kasdien. Tačiau būtent neigiamos emocijos į mūsų gyvenimą atneša daug nepatogumų.

Kita vertus, neigiamos emocijos yra svarbi mūsų gyvenimo sudedamoji dalis. Jos pasireiškia atsiradus pavojui. Dažnai sutinkamos neigiamos emocijos: pyktis, baimė, panieka, pasibjaurėjimas, liūdesys, drovumas.

Pyktis išlaisvina energiją, kurios reikia norint įveikti kliūtis, iškilusias siekiant tikslo. Liūdesys mus apima praradus svarbų asmenį, daiktą. Jis sumažina energiją. Baimė padeda išvengti pavojaus arba mobilizuoti jėgas, jei to pavojaus išvengti nepavyksta. Panieka palaiko savivertę būtiname lygyje. Drovumas leidžia suprasti, kad žmogus nori pasišalinti. Pasibjaurėjimas atstumia nuo mūsų kenksmingus objektus.

Negatyvios yra ne tiek emocijos, kiek jas išprovokavusios situacijos. Negatyvios emocijos ne tokios blogos, kai kuriais atvejais jos yra naudingos. Tai signalas, jog į iškilusią situaciją reikia sureaguoti savitai. Kai kurių kategorijų žmonėms neigiamos emocijos yra patrauklios. Todėl reikia kovoti ne su neigiamomis emocijomis, o su neefektyviomis ir neadekvačiomis.

Neefektyvi (netikslinga) neigiama emocija neišsprendžia problemos. Pavyzdžiui, baimė padeda išvengti pavojaus. Tačiau jei baimė pateisina pati save (fobijos), tai ji tik apsunkina žmogui gyvenimą. Ši emocija yra neefektyvi.

Neadekvati emocija laikoma tokia, kuri neatitinka konkrečios situacijos. Pavyzdžiui juokas per laidotuves. Jį galima suprasti kaip būdą psichologiškai save apsaugoti, tačiau aplinkinių akyse tai atrodo neadekvačiai.

Žmogus turi mokėti kontroliuoti neefektyvias ir neadekvačias emocijas. Negatyvios emocijos taip pat turi būti pilnai kontroliuojamos, nes kitu atveju jos gali pakenkti aplinkiniams. Niekas nebus patenkintas netikėtu pykčio priepuoliu arba kitomis emocinėmis būklėmis, kenkiančiomis jūsų sveikatai. Prie tokių būklių galima priskirti ilgai trunkančią baimę, kuri gali sukelti net stuporą.

Neigiamos emocijos nesukelia malonių jausmų, tačiau jos būtinos mums beveik taip pat, kaip ir deguonis. Pasistenkite net iš neigiamų emocijų turėti naudos, visiškai jas kontroliuodami arba slopindami tais atvejais, kada to reikalauja susiklosčiusi situacija.

Leave a Reply