Pavydas: kaip jo atsikratyti

Dažnai tarpusavio santykių psichologijoje susiduriama su situacija, kai vienas iš partnerių jaučia didesnį ar mažesnį pavydą, ir dėl to iškyla bendravimo problemų. Visi savo gyvenime daugiau ar mažiau esame susidūrę su tokiu jausmu kaip pavydas.  Tai yra jausmas, kuriuo paprastai kontroliuojame savo artimuosius ir mylimus žmones.

Pavydas yra žemos savivertės ženklas. Pavydus žmogus jaučia baimę, jog šalia jo mylimojo atsiras geresnis, įdomesnis, gražesnis  žmogus nei jis, ir kontroliuojamas meilės objektas jį paliks, nustos mylėti… Tokiu būdu pavydas yra nepasitikėjimo savimi požymis – santykiuose, savyje pačiame ir partnerio asmenyje.

Toks populiarus posakis kaip „Pavydi – reiškia myli“ iš tiesų nėra objektyvus. Pavydas su meile nieko bendro neturi, greičiau tai yra priešingas jausmas, griaunantis poros santykius, kenkiantis santykių dalyviams. Būtų teisingiau pasakyti: „Pavydi – reiškia bijo prarasti“ arba „Pavydi – reiškia nepasitiki“. Tam tikra prasme pavydą jaučiantis žmogus nesąmoningai galvoja: „Aš skaudinsiu, kol tu darysi tai, ko aš nenoriu“.

Pavydo jausmas pavojingas tuo, jog kraštutinėse savo apraiškose gali peraugti į įniršį – jausmą, kurio praktiškai neįmanoma kontroliuoti, o pyktis, savo ruožtu, gali peraugti į afekto būklę, kurios metu žmogus jau nesuvokia, ką daro.

Tam, kad įveikti pavydą, būtina suprasti jo pagrindinę priežastį: žema savivertė, nepasitikėjimas partneriu, noras atkeršyti, neigiama buvusių santykių patirtis.

Bet kuriuo atveju, pirma, ką reikėtų išbandyti – tai perjungti dėmesį į save, juk pavydintis žmogus visą savo dėmesį sukoncentruoja į pavydo objektą, daro kitą žmogų atsakingu už savo nuotaiką, gerą savijautą ir laimę.

Todėl pavydas – tai signalas, bylojantis, jog reikia užsiimti savimi, daugiau laiko skirti savo asmenybės vystymui:

•    Pradėti lankyti bet kokius pasirinktus mokymo kursus, kurie jus įkvėptų (muzikos, šokių, piešimo, užsienio kalbos).
•    Užsiregistruoti konsultacijai pas psichologą.
•    Pasipraktikuoti turint tikslą pagerinti santykius su mylimu žmogumi.