Spalvos interjere

Gyvenamojo būsto spalvinė gama priklauso nuo jo gyventojų charakterio ir skonio. Spalva yra viena iš pagrindinių būsto sudedamųjų dalių. Būtent spalva gali įtakoti namų, kuriuose gyvename, psichologinį mikroklimatą, kiekvieno gyventojo būseną, veikti sąlyginius ir besąlyginius refleksus. Be to, spalvų pagalba galima vizualiai padidinti arba sumažinti patalpos dydį.

Taigi, kaip spalvos daro įtaką mūsų namų interjerui, kokias asociacijas jos sukelia ir kaip jos  derinamos įvairiose patalpose?

Raudona. Asocijuojasi su pavojumi, aistra, energija, šiluma, optimizmu, permainų ir nuotykių troškimu. Tinka valgomajam ir virtuvei, nes stimuliuoja apetitą. Ypatinga tuo, jog naudojama dideliuose patalpų plotuose gali išprovokuoti galvos skausmą ir nemalonius pojūčius. Rekomenduojama naudoti atskirose interjero detalėse.

Rožinė. Asocijuojasi su meile, švelnumu. Tinka miegamajam arba vaikų kambariui, sukelia atsipalaidavimo pojūtį. Ypatinga tuo, jog rožinis interjeras kartais gali pasirodyti pernelyg mergiškas arba vaikiškas, todėl šią spalvą galima papildyti tamsiomis spalvomis (juoda arba ruda).

Oranžinė. Asocijuojasi su stabilumu, šiluma, pozityvumu. Tinka svetainei arba valgomajam. Ypatinga tuo, jog priverčia patalpą atrodyti mažesne, nei yra iš tiesų, todėl šią spalvą geriau naudoti dideliuose kambariuose arba kambariuose su geru natūraliu apšvietimu.

Žalia. Asocijuojasi su gamta, energija, ramybe, pusiausvyra. Tinka miegamajam, svetainei. Ypatinga tuo, jog didelis žalios spalvos kiekis gali išprovokuoti perdėto nuolaidumo ir mandagumo jausmą. Žalia gerai dera su raudonos arba oranžinės spalvos detalėmis.

Mėlyna. Asocijuojasi su ramybe, nerūpestingumu, intelektualumu, apsauga, susimąstymu. Tinka miegamajam, vonios kambariui, darbo kabinetui. Ypatinga tuo, jog patalpa, kur yra daug mėlynos spalvos, gali atrodyti šalta ir nepasirengusia priimti svečius. Interjere patartina naudoti prislopintus mėlynos spalvosatspalvius.

Geltona. Asocijuojasi su saule, energija, stimuliuoja intelektą. Tinka virtuvei, valgomajam, kambariams su geru natūraliu apšvietimu. Ypatinga tuo, jog geltona spalva nenuteikia poilsiui.

Alyvinė. Asocijuojasi su mistika, nežemiškais dalykais, moteriškumu. Tinka miegamajam, vonios kambariui, poilsio vietai. Ypatinga tuo, jog vienspalvis alyvinis interjeras gali būti pernelyg nuobodus, todėl šią spalvą patartina derinti su juoda arba balta spalva.

Violetinė. Asocijuojasi su magija, gausa, laime, seksu. Tinka miegamajam. Ypatinga tuo, jog yra dominuojanti spalva ir gali būti pernelyg slegianti.

Ruda. Asocijuojasi su apsauga, stabilumu, praktiškumu. Tinka svetainei. Ypatinga tuo, jog pažadina apmąstymams ir svarstymams.

Juoda. Asocijuojasi su ekscentriškumu, drama, mirtimi. Tinka ir iš dalies yra naudojama tik atskirose interjero detalėse ir ribotais kiekiais. Ypatinga tuo, jog yra pernelyg slegianti. Naudojama kad išvengti nereikalingų pagražinimų, saldumo ir moteriškumo (pvz. rožinės spalvos interjere). Praktiškai niekada nenaudojama kaip bazinė spalva.