Spalvu poveikis nuotaikai

Pastebėta, kad skirtingos spalvų grupės sukelia skirtingas emocijas. Emocijos gali smarkiai keistis priklausomai nuo vienos spalvos ryškumo ar tono, tačiau pagrindiniai principai lieka tie patys, juos verta prisiminti renkantis interjerą.

Visos spektro spalvos, tai šviesos spinduliai turintys skirtingą bangos ilgį. Atliekant bandymus, buvo nustatyta, kad spalvos turinčios trumpesnį bangos ilgį (violetinė, žydra ir žalia) ramina žmogų ir daro įtakos pilnaverčiam poilsiui, o spalvos turinčios ilgesnį bangos ilgį (raudona, oranžinė ir geltona) – sukelia jaudrumą, tonizuoja, ir pakelia darbingumą. Žydra, žalsva ir mėlyna spalvos tinka, jeigu patalpas retai aplanko svečiai ir tai daugiau poilsio kambarys, šios spalvos padeda geriau pailsėti ir atsipalaiduoti. Raudona, oranžinė ir geltona spalvos tinka tuo atveju, jeigu patalpose dažnai renkasi daug svečių. Šios spalvos sudaro pakeltos nuotaikos atmosferą.

Rausva – linksma, gyvybinga, pozityvi, jautri ir moteriška spalva. Tai kūno, jausmingumo spalva. Ji pageidautina ten, kur norima pabrėžti, kad šeimininkė – moteris. Vis dėlto, kai jos per daug, spalva kambariui suteikia per daug iškilmingumo, puošnumo, todėl atrodo pigiai ir neskoningai. Rožinė spalva padeda gydyti vaikystės traumas, problemas, kompensuoja švelnumo stygių, ji padeda porai sąmoningai pradėti kūdikį, gydo nevaisingumą.

Raudona – aktyvi, energinga, aistringa, drąsinanti, intymi ir jauki. Raudona sužavi, užlieja savo energija… Raudona neliks nepastebėta. Raudona dažnai siejama su alkiu, pykčiu, tačiau taip pat ir aistra bei gyvybingumu. Ši spalva itin gerai tinka patalpose, kuriose valgoma – tiek restorane, tiek namų valgomajame. Raudona daro priešingą efektą, nei mėlyna: ji pakelia kraujo spaudimą ir kvėpavimo dažnį. Ji taip pat sąlygoja laiko jausmo praradimą ir stimuliuoja apetitą. Psichologiniu požiūriu raudona spalva siejama su sveikata, ugnimi, karščiu, krauju, aistra, valios jėga, išlikimu. Ji stimuliuoja, sekina ir veikia kaip dirgiklis. Ji suteikia žmogui galios jausmą. Raudona spalva veikia širdį, suaktyvina kraujotaką, stimuliuoja imunitetą, aktyvina medžiagų apykaitą, būtent todėl ji gali sušildyti kūną ir atgaivinti žmogaus jausmus. Spalvų terapijoje raudona taikoma tuomet, kai reikia atstatyti arba pastiprinti žmogaus gyvybines jėgas. Ši spalva idealiai tinka žmonėms, kurie jaučiasi pavargę, negali atgauti jėgų po stipraus psichinio sukrėtimo arba streso – skyrybų, artimo žmogaus mirties, ligos ir pan.

Oranžinė – skatina kūrybiškumą, yra šilta ir jauki. Džiaugsminga, emocionali, nuoširdi. Meliono, mandarino ar mango geltona yra ryški, linksma ir kelia apetitą. Tinkama virtuvėms, valgomiesiems. Oranžiniai šešėliai suteikia patalpai jaukumo. pulsuojanti, nuteikia stimuliuojančiai, todėl ji tinka ten, kur norite pagyvinti, suteikti energijos. Psichologiniu požiūriu oranžinė spalva tarsi sujungia psichinę energiją su protinėmis savybėmis. Tai kūrybiškumo spalva, sukurianti bendrą geros savijautos ir šviesos pojūtį. Oranžinė spalva simbolizuoja nuoširdumą ir gerovę  ji siejama su savigarba. Jeigu jums trūksta psichologinės laisvės ir mokėjimo prisitaikyti prie išorinių aplinkybių, tai Jums tinkanti spalva! Ši spalva padės ir tuomet, jeigu jus vargina kasdieniai įsipareigojimai. Oranžinė spalva – geltonos ir raudonos spalvų mišinys – padės jums tapti aktyvesniems. Oranžinė spalva jaunina ir stiprina organizmą, padeda sergant endokrininės sistemos ligomis (pavyzdžiui, oranžinis šalikas aplink kaklą gali normalizuoti skydliaukės veiklą), taip pat mažina dirglumą ir emocinį nestabilumą, kuris yra vienas iš rizikos veiksnių sergant skydliaukės ligomis.

Geltona – maloni ir saulėta. Manoma, kad ryški geltona spalva pagerina smegenų darbą. optimistiška, visuomeniška. Geltona, kaip ir juoda, labai galinga spalva. Ji suteikia kambariui šilumos, gausumo ir laimės efektą. Vis dėlto patalpos dekoruoti vien geltona nepatartina, nes kai jos per daug, gali sukelti galvos skausmą ir pykinimą. Geltona spalva vargina akis kaip jokia kita. Ji didina metabolizmą ir blogai veikia kūdikių nuotaiką. Geltonoje aplinkoje žmonės greičiau praranda savitvardą. Geltona sukelia labai aiškius jausmus: žmonės gerai jaučia, ar jiems tokia aplinka patinka, ar ne. Psichologiniu požiūriu geltona tinka, kai žmogus prislėgtas ir liūdnas. Tai intelekto ir įžvalgumo spalva, praeityje geltona buvo laikoma gyvybės spalva, ji reiškė džiaugsmą, linksmumą. Geltona spalva siejama su savęs vertinimu. Tai individualybės ir ego spalva.

Geltona spalva padės, jeigu esate slogios nuotaikos, pasyvus – ji padeda į pasaulį pažvelgti paprasčiau. Ši spalva veiksminga melancholiškiems, linkusiems į vidinius konfliktus ir pasyviems žmonėms. Kodėl? Nes geltona spalva susijusi su nervų sistema. Ji švelniai stimuliuoja ir stiprina nervų sistemą, intelektą, aktyvina loginį mąstymą, padeda išmokti raiškiai dėstyti savo mintis (suaktyvina galvos smegenų centrą, kontroliuojantį mąstymą ir kalbą), suteikia optimizmo ir pasitikėjimo savo jėgomis. Ši spalva rekomenduojama jaučiantiems vidinę įtampą, nusivylusiems gyvenimu, sunkiai bendraujantiems žmonėms. Skirtingai nei raudona, geltona spalva nesukelia jaudulio ir nestimuliuoja.

Žalia – gamtos spalva. Ji kartu ramina, atpalaiduoja, gaivina ir suteikia pusiausvyros. Žalia tinka daugumai, ji, kaip ir mėlyna, ramina, atpalaiduoja, gydo.  Žalia – mėlynos ir geltonos spalvos mišinys, jungia abiejų spalvų ypatumus.Tai –  gaivumo spalva, dėl savo natūralumo tinkama beveik visur, ypač vonios ir vaikų kambariuose. Patalpai suteikia raminamą efektą, todėl dar labai tinka miegamiesiems. Žalia gali būti tiek gyvybinga ir gaivi, tiek švelni ir raminanti. Tamsiai žalia yra labiausiai mėgstama bankų interjeruose, nes tai, kaip ir rubino, bordinė ar safyrinė mėlyna, – prabangos spalva. Gelsvai žalia ir dulsvai žalia mažiau populiarios, tokia aplinka greitai vargina, todėl patartina ją naudoti po nedaug. Žalia yra meilės, progreso, nepatyrimo, vaisingumo, vilties, pusiausvyros ir naujo gyvenimo spalva. Tai – jausmų spalva, kuri padės įveikti apatiją, dvasinės pusiausvyros stoką, padidėjusį dirglumą, tapti atviresniam ir ramesniam. Ši spalva kelia tonusą, padeda atsipalaiduoti ir greitai užmigti. Žali akinių stiklai atpalaiduoja ir ramina, juos gali nešioti nervingi, nuolat pavargę žmonės. Ši spalva nestipriai, tačiau stabiliai suaktyvina protinę veiklą, padeda sukoncentruoti dėmesį. Žalios spalvos poveikis sukuria taikos ir pusiausvyros, ramybės ir atsinaujimo pojūtį – juk ne veltui mes taip gerai jaučiamės būdami gamtoje, miške.

Mėlyna – dangaus ir vandens spalva, suteikianti ramybės ir aiškų mąstymą, sukurianti meditacijai palankią erdvę. Rami ir stabili. Nepaisant to, kad intensyvus kobalto mėlynumo atspalvis yra stimuliuojantis ir ryškus, jo sukuriama energija vis dėlto yra rami ir jauki. Tuo tarpu šviesiai mėlyna spalva primena vandenį, dangų, atpalaiduoja. Juk pagalvojus apie atostogas, mintyse iškyla žydras dangus, skaidrus vanduo ir saulė. Mėlyna taip pat yra gaivinanti, šalta spalva. mėlynų atspalvių deriniai tinka mokslo ir medicinos įstaigose, taip pat bendroms organizacijų patalpoms dekoruoti, kadangi mėlyna spalva reiškia stiprybę, saugumą ir ramybę. Mėlyna taip pat skatina produktyvumą; dekoruokite ja besimokančių vaikų kambarius arba darbo kambarį. Mėlyna yra meditacijos ir dvasinio augimo spalva. Ji atpalaiduoja protą. Mėlyna – tiesos, atsidavimo, ramybės ir nuoširdumo spalva. Tai intuicijos ir aukštesnio protinio lygmens spalva. Mėlyna siejama su saviraiška. Ji rekomenduojama nepasitinkintiems savimi, jaučiantiems nerimą ir įtampą žmonėms, nes suteikia saugumo jausmo.

Ji teigiamai veikia ir melancholijos, hipochondrijos, isterijos, epilepsijos metu. Mėlyni atspalviai padeda greitai susijaudinantiems ir varginamiems nemigos žmonėms. Todėl, jeigu jūs prastai miegate, rinkitės mėlynos spalvos drabužius ir patalynę.

Violetinė – sužadinanti ir seksuali. Tačiau labai tamsi violetinė gali būti vėsi ir dvasinga. simbolizuoja šlovę, kilmingumą, valdžią, didybę, jėgą, dieviškumą. Krikščionybėje purpuras reiškia nuodėmių atleidimą, atgailą, liūdesį, susilaikymą. Violetinė šviesa yra stipri, todėl neturėtų būti taikoma vaikams. Būtent šią spalvą reikia prisiminti, jeigu jaučiate kartėlį, lengvai puolate į depresiją, dažnai jaučiatės apgauti, kankina abejonės. Kadangi ši spalvą stipriai veikia pasąmonę, ji gali padėti atsikratyti vidinės baimės. Ji padeda kovoti su hipochondrija, melancholija, isterija, depresine būsena. Violetinė spalva – tai mėlynos ir raudonos spalvos mišinys, todėl ji įkūnija savyje ir ramybę, ir judėjimą. Spalvų terapijoje ji taikoma ir kaip raminanti, ir tuo pat metu apvalanti bei stiprinanti. Violetinė spalva gerai veikia nusilpusią nervų sistemą, normalizuoja miegą, gydo psichinius ir nervinius sutrikimus. Tačiau violetinės spalvos perteklius slegia, gali apimti liūdesys, apatija.

Parašykite komentarą