Stresas – mūsų kasdienybė

stress1

Pastaruoju metu sąvoka „stresas“ tapo labai populiari – ne veltui praėjusį XX amžių pavadino streso amžiumi.  Šiandien gyvename XXI amžiuje, tačiau stresas, nepaisydamas jokių ribų, lengvai peržengė naująjį tūkstantmetį ir toliau stiprina savo pozicijas.

Kiekvienas žmogus išgyvena stresą savo gyvenime, visi apie jį kalba, tačiau nedaugelis iškelia klausimą, kas gi yra tas stresas?  Stresas – tai įtampos būsena, žmoguje kylanti dėl stipraus išorinės aplinkos poveikio įtakos. Stresas yra nespecifinė organizmo gynybinė reakcija į nepalankias pasikeitusios aplinkos sąlygas.

Tam, kad suprasti, kas yra stresas, visiškai pakanka apsižvalgyti aplinkui. Stresas – tai viskas, kas mus supa. Stresas yra visas mūsų gyvenimas. Stresas įsiveržia į mūsų gyvenimą nuo ankstyvo ryto, kartu su žadintuvo garsu, o vėliau tęsiasi darbe, vakaro užsiėmimuose, bendraujant su draugais ir artimaisiais. Su stresu susiduriame automobilių spūstyse, viršininko kabinete, spręsdami vaikų problemas, susidurdami su nesutarimais šeimoje, pridegusiu maistu, nevykusiu seksu ir blogu miegu…  Ir visa tai tęsiasi kiekvieną dieną, be jokios pertraukos.

Ar galima gyventi be streso? Moksliniais tyrimais įrodyta, jog stresas yra nuolatinis mūsų palydovas. Gyvenime nėra nuolatinio pastovumo ir stabilumo, o ir pats gyvenimas yra pagrindinis streso šaltinis, todėl visiškai nuo streso žmogų gali išgelbėti tik mirtis.

Pati sąvoka „stresas“ atsirado palyginti neseniai – 1936 metais šį pavadinimą sugalvojo mokslininkas, Nobelio premijos laureatas Hansas Selje. Žinoma, stresas egzistavo nuo senų senovės – juk ir deguonis buvo atrastas tik 17 amžiuje, tačiau žmonės juo kvėpavo nuo pasaulio sukūrimo.  H. Selje susiejo techninį terminą „stresas“, reiškiantį „įtampą“, „spaudimą“, ir mokslą apie medžiagų pasipriešinimą, ir panaudojo juos žmogaus būsenai įvardinti.

Beje, buvo išsiaiškinta, jog pagrindinis streso požymis yra atsiradusi skrandžio opa. Tokiu būdu stresas buvo pavadintas „nespecifine organizmo reakcija į išorinius poveikius“.

Leave a Reply