Viskas, ką norite sužinoti apie sapnus

Ar visi žmonės sapnuoja?

Moksliniais tyrimais nustatyta, jog visų tyrimo dalyvių, nepriklausomai nuo to ar jie prisiminė sapnus ar ne, smegenų aktyvumas miego metu buvo itin didelis. Taigi, galime drąsiai teigti, jog visi žmonės sapnuoja.

Tai, kad neprisimename sapnų, dar nereiškia, kad nesapnuojame. Mokslininkai mano, jog kai kurie žmonės paveldi polinkį pamiršti sapnus. Kiti sapnų neprisimena, nes būna per daug išvargę, patiria per daug streso, per mažai miega, išvakarėse padaugina svaigiųjų gėrimų ar dėl to, kad sapnas buvo per daug baisus.

Ar sapnuojame visą naktį?

Ne, mes sapnuojame ne visą naktį. Sapnuojame tik per REM miego fazę. Kadangi miego fazės per naktį keičiasi daug kartų, sapnuojame tam tikrais intervalais. Per naktį sapnuojame vidutiniškai 2 valandas.

Ar galime susapnuoti ateities įvykius?

Išties daug žmonių tiki, kad sapnai gali būti pranašiški. Tačiau reikia turėti omenyje, jog sapnuose vyrauja įvairūs simboliai, kurie nėra universalūs, o tiesiogiai susiję su sapnuojančiojo gyvenimu. Dėl šios priežasties aiškinti sapnus yra be galo sudėtinga.

Daugelis istorinių asmenybių susapnuodavo ateities įvykius. Amerikos prezidentas Abraomas Linkolnas susapnavo pasikėsinimą į savo gyvybę. Biblijoje taip pat gausu istorijų apie pranašiškus sapnus.

Ar ir vaikai sapnuoja?

Be jokios abejonės,vaikai taip pat sapnuojaTačiau jų sapnai reiškia ką kita, nei suaugusiųjų sapnai.

Vaikų iki 5 metų amžiaus sapnai dažniausiai būna labai abstraktūs, nebūna aiškaus siužeto ar emocijų. Tačiau vaikai sapnuoja slogučius, kurie įprastai būna susiję su kasdienio gyvenimo baimėmis – svetimų žmonių, vienatvės, tamsos ir pan. Paauglių sapnai yra tokie pat kaip ir suaugusių.

Kodėl sapnai kartojasi?

Dažniausiai kartojasi negatyvūs, keliantys nerimą sapnai, kurių žmonės nesupranta.

Šie sapnai paprasčiausiai atkreipia dėmesį į problemas, su kuriomis susiduriame savo gyvenime ir kurias reikia išspręsti. Susitvarkius su bėdomis, įkyrūs sapnai liaujasi savaime.

Ar ir gyvūnai sapnuoja?

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad miego metu kai kurių gyvūnų smegenys būna labai aktyvios. Visai kaip žmonių. Ar tai irgi reiškia, kad gyvūnai sapnuoja, nėra iki šiol nustatyta.

Kaip kasdieniai darbai veikia sapnus?

Jei dienos metu užgniaužiate kokius nors jausmus ar nenorite sau pripažinti, kad juos jaučiate, labai tikėtina, kad tai atsilieps sapne. Jei neapsigynėte nuo pažeminimo darbe, naktį galite sapnuoti itin agresyvias emocijas.

Sapne taip pat susiduriate su patirtimis, kurios sukėlė psichologinių traumų. Jei neseniai patyrėte artimo žmogaus mirtį, galite sapnuoti su tuo susijusius sapnus.

Ar vyrų ir moterų sapnai yra skirtingi?

Ir vyrų, ir moterų smegenų aktyvumas miego metu yra toks pat, taigi lytis šiuo klausimu nėra itin svarbi.

Tačiau sapnų turinys yra visai kitoks. Mokslininkai nustatė, kad vyrai sapnuoja labiau vyriškus sapnus, o moterys sapnuoja abiem lytims būdingus sapnus.

Manoma, kad tai susiję su asmenybe. Moterys paprastai suvokia abi, vyrišką ir moterišką, savo asmenybės dalis, o tuo tarpu vyrai yra linkę neigti savo švelniąją, moterišką asmenybės pusę…

Ką reiškia, jei sapnuojame, kad… sapnuojame?

Kai sapnuojame, jog sapnuojame, mūsų pasąmonė saugo save pačią nuo sudėtingų jausmų. Kadangi tokio pobūdžio sapnų metu jaučiame didesnį kontrolės jausmą, lengviau priimame neįprastus sapnus. Paprastai tokie sapnai reiškia, kad turime išspręsti kokią nors svarbią problemą.

Kodėl kai kurie žmonės prisimena tik košmarus?

Košmarus prisiminti yra lengviau, nei malonius sapnus. Taip yra todėl, kad jie yra tikroviškesni ir baisūs. Be to,pabundame tiesiai iš REM miego fazės. Būtent dėl šios priežasties pabudimo momentų įspūdis būna ryškesnis. Dera paminėti, jog košmarai dažnai kartojasi paryčiais, kai netrukus turime keltis. Todėl ryte geriau juos prisimename.