Žalios akys

Žmogus turi tokias akis, kokias paveldėjo iš savo tėvų. Pagrindinių akių spalvų variantų ne tiek jau daug, o štai jų atspalvių galima pamatyti galybę. Pas daugumą Žemės planetos gyventojų akys yra rudos, o štai pati rečiausia akių spalva yra žalia. Jeigu tikėti statistiniais duomenimis, tik 2 proc. Žemės gyventojų turi žalias akis.

Tokią spalvą, beje, kaip ir visas kitas, nulemia melanino kiekis organizme. Pas žaliaakius žmones jo yra mažiau, o pas rudakius – daugiau. Tai, kad žalia akių spalva yra labai reta, byloja ir tai, jog viduramžių inkvizicijos raudonplaukės žaliaakės merginos buvo laikomos raganomis ir būdavo deginamos laužuose.

Žalia akių spalva ir jos atspalviai nuo pilkai žalios iki smaragdinės paplitusi tarp rytinių ir vakarinių slavų tautų, iš dalies – tarp vokiečių ir škotų. Ir ne tik. Pavyzdžiui, tarp Islandijos gyventojų žalią arba mėlyną akių spalvą turi beveik 80 proc. populiacijos, Turkijoje – beveik 20 proc. žaliaakių gyventojų, o štai Pietų Amerikos, Azijos, Artimųjų Rytų šalyse žalios spalvos akių savininkų praktiškai nepasitaiko.

Žalia akių spalva tokia yra dėl nedidelio melanino kiekio. Išoriniame rainelės sluoksnyje yra geltonas arba šviesiai rudas pigmentas lipofuscinas. Rainelės stromoje minėtai spalvai pasklidus tarp mėlynos arba žydros spalvos gaunasi žalia akių spalva.

Rainelės spalva paprastai būna netolygi ir turi daug įvairiausių atspalvių. Grynai žalios spalvos akis turi labai retas žmogus. Jų savininkai sutinkami Šiaurės ir Centrinėje Europoje, rečiau – Pietų Europoje. Atlikus suaugusių Islandijos ir Olandijos gyventojų tyrimus paaiškėjo, jog žalios akys pas moteris sutinkamos daug dažniau nei pas vyrus.